محصولات کارگاهی

شرکت کیان نسوز آداک یکی از تامین کنندگان محصولات کارگاهی و قطعات خاص مورد نیاز صنعت‌های مختلف می‌باشد. این شرکت با استفاده از دستگاهای مدرن و تمام اتوماتیک آماده تولید و تامین مواد اولیه مانند:ورق سیلیکون، پکینگ نسوز،ورق کلینگریت ،نخ نسوز، آزبست ،نوار نسوز،پارچه نسوز،گسکت و پکینگ آببندی را دارد . همچنین این شرکت یکی از تامین کننده دستگاه‌های کارگاهی از جمله برش لیزر، cnc، پرس‌های ضربه ای و هیدرولیک، دستگاه تراش، دستگاه وایرکات است.

 

دستگاه تراش 

 

دستگاه تراش یک نوع ماشین خودکاری می‌باشد، که در صنعت‌های مختلف از جمله صنایع چوب و فلز از آن استفاده می‌شود. از دستگاه تراش و ماشین CNC می توان برای برش، تراشکاری، کنده کاری یا شکل دادن به قطعات فلزی یا چوبی استفاده کرد.
برای برش دقیق، تراشکاری دقیق، شکل دادن با سطحی صاف و زیبا از الماس تراشکاری در ماشین‌های تراشکاری استفاده می‌کنند.
دستگاه تراش نباید با ماشین‌های سنگ زنی اشتباه گرفته شود. در این نوع ماشین قطعه فلزی که باید برش یا به آن شکل داده شود در مقابل ابزار ثابت می چرخد. کاردستگاه تراش برعکس برخی از ماشین‌های دیگر مثلاً ماشین حفاری است. انواع مختلفی از ماشین‌های تراش وجود دارد، اکثر آنها دارای قطعات اساسی هستند که مشابه اکثر ماشین‌های تراش هستند و برای تسهیل فرآیندهای تولید مهم هستند.

 

کاربرد صنعتی دستگاه تراش

 

دستگاهای کارگاهی تراش صنعتی امروزی کاملاً اتوماتیک هستند و دارای سرهایی هستند که می توانند چندین بیت را در خود نگه دارند. این بدان معناست که همان ماشین تراش می تواند فرآیندهای متعددی را انجام دهد. بعنوان مثال قطعات زبر برای آسیاب کردن مواد، قطعات ریزتر برای پالایش قطعات، حتی قطعات برای سنباده زدن و پرداخت قطعات.
با استفاده از فناوری CNC یا ماشین CNC، یک اپراتور آموزش دیده می‌تواند یک ماشین تراش را طوری برنامه‌ریزی کند که پس از شروع برنامه، یک قطعه کار را از مواد خام به محصول نهایی بدون دخالت انسانی در بیاورد. چند نفر می توانند بر کل یک طبقه تولید مجهز به ماشین تراش CNC نظارت کنند.در بخش صنعتی، ماشین‌های تراش تعداد بی‌شماری قطعه تولید می‌کنند از جمله میل‌ گاردن ماشین‌ها، پایه‌های میز و انواع مختلفی از قطعات فلزی و چوبی.
دستگاه های تراشی که در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، می‌توانند بسیار بزرگ باشند، اما بیشتر ماشین های تراش تا حدودی کوچکتراز آنها هستند.

 

از دستگاه تراش برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

 

تقریبا همه چیز! اما امروزه از ماشین‌های تراش بیشتردر دسته صنعتی استفاده میکنند. مصارف صنعتی همه چیز را شامل می‌شود، از قطعه ساز ماشین گرفته که قطعات مختلف ماشین‌ ها را می‌سازد تا شرکت‌های دولتی که ماشین‌آلات سنگین تولید می‌کنند. در طرف دیگر این طیف، صنعتگران از ماشین تراش برای تولید قطعات منحصر به فرد چوبی، فلزی، شیشه ای، اپوکسی و تقریباً هر ماده دیگری که بتوان تصور کرد استفاده می کند.

انواع دستگاه تراش

در زیر انواع مختلف دستگاه تراش وجود دارد :

1) ماشین تراش CNC
2) دستگاه تراش مخصوص چوب
3) ماشین تراش اتوماتیک
4) ماشین تراش مخصوص
5) دستگاه تراش CNC
6) ماشین تراش ابزار سازی
7) دستگاه تراش مرغک دار
8) دستگاه تراش پیشانی‌تراشی
9) ماشین تراش عمودی
10) دستگاه تراش معمولی
11) ماشین تراش با قطر کارگیر بالا

۱) ماشین تراش CNC

در ماشین تراش CNC برای کنترل عملکرد ماشین ابزار از طریق یک برنامه کامپیوتری استفاده می شود. هنگامی که برنامه به صورت مرحله ای وارد می شود، می توان تولید انبوه را با دقت و سرعت بالا انجام داد و پس از تنظیم کد عملیات، می توان آن را بدون وارد کردن مجدد دفعه بعد تولید کرد.
ماشین های تراش CNC پیشرفته ترین انواع ماشین های تراش موجود امروزی هستند و تلرانس قطعاتی که تولید می کنند، بسیار دقیق است.
تراشکاری CNC (کنترل عددی کامپیوتری) به فرآیند تولیدی اشاره دارد که شامل استفاده از رایانه برای کنترل قطعات ماشین می شود. تراشکاری CNC تقریباً در تمام صنایع از جمله کارگاه‌های کوچک کنار جاده‌ای و تعمیرگاه‌ها استفاده میشود.

۲) ماشین تراش CNC

از این نوع ماشین تراش در حال حاضر در صنعت های مختلف به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماشین می تواند کارهایی مانند تراشکاری، شیار زنی و رزوه کشی را انجام دهد. موتور این ماشین می تواند ابزار برش را به دو جهت طولی و جانبی کار کند.

۳) دستگاه تراش مخصوص چوب

ماشین تراش پرسرعت را می توانماشین تراش چوبی نیز نامید که با سرعت بالا کار می کند و به صورت دستی کار می کند. محدوده سرعت برای ماشین های تراش با سرعت بالا بین ۱۲۰۰ تا ۳۶۰۰ دور در دقیقه است. از این ماشین برای تراشکاری، پرداخت و پردازش چوب استفاده می شود.
شما در این ماشین نه چرخ دنده، نه اسلاید و نه پیچ سرب ندارید. بنابراین این ابزار با دست تغذیه و کار می‌کند. معمولاً این ابزار یا بر روی پایه ابزار نصب می شود یا بر روی پایه T شکل نصب میکنند. این گونه ماشین ها معمولاً برای تراشکاری، پولیش و ریسندگی فلزات و غیره استفاده می شوند.

۴) دستگاه تراش مرغک دار

ماشین‌های تراش مرغکدار یکی از ماشین‌های کارگاهی  هستند که می‌توانند برای تولید در حجم بالا و کارهای بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. سر ماشین ابزار یک سر شش ضلعی است که با چرخاندن آن می توان عملکرد را بدون تغییر دستی تغییر داد.

۵) ماشین تراش نیمکت چین

این ماشین تراش بسیار کوچک است و روی میز کار یا کمد جداگانه ای نصب می شود. برای کارهای کوچک و دقیق استفاده می شود زیرا بسیار دقیق است. این دستگاه معمولاً مجهز به تمام اتصالاتی است که یک ماشین تراش بزرگتر دارد و می تواند تقریباً هر عملیات تراش بزرگتری را انجام دهد.

۶) ماشین تراش اتوماتیک

این ماشین های تراش از نظر کیفیت و کمیت قطعات تولیدی بسیار عالی هستند. به گونه ای طراحی شده اند که تمام کارها و حرکات پردازش سفارش در کل فرآیند تولید برای یک سفارش به صورت خودکار انجام میدهند.
هیچ دخالت اپراتور در طول عملیات مورد نیاز نیست. یکی دیگر از انواع این نوع تراش ها، تراش های نیمه اتوماتیک است که در آن اپراتور فقط قطعه مورد نظر رو بر روی دستگاه میزارد، در حالی که تمام عملیات به صورت خودکار توسط دستگاه انجام می شود.
ماشین تراش اتوماتیک با نسخه تک یا چند اسپیندل موجود است. آنها در دسته ماشین های تراش پرسرعت با کارایی بالا قرار می گیرند که عمدتاً در تولید انبوه استفاده می شوند.

۷) ماشین تراش مخصوص 

برای انجام عملیات خاصی که با بقیه ماشین های تراش امکان پذیر نیست از ماشین های تراش مخصوص استفاده میکنند. از تراش های ویژه می توان به تراش های عمودی، تراش های چرخ دار، تیپ تی، تراش های چند محوره، تراش های تولیدی، تراش های دوبلکس یا ردیاب و … اشاره کرد که به دلیل تولید سنگین قطعات مشابه معروف هستند.